دسته‌بندی نشده

آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام مسافرت

گیاهان آپارتمانی معمولا مجموعه متفاوتی از نیازها را دارند تا زنده و پررونق باشند اکنون مسأله مورد توجه این است که گیاهان در حالی که دور هستیم نه تنها زنده بمانند بلکه رشد کنند بنابراین باید یک ماه قبل از سفر غذای خوبی به آنها بدهید و شاخ و برگ های گیاه را یک هفته قبل از ترک کردن آنها هرس کنید تا آب کمتری مصرف کنند.

لازم به ذکر است که قبل از سفر گیاهان را آبیاری کامل کنید.

برای آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد پرداخته ایم:

1 – گلدانها را روز قبل از مسافرت در نقطه ای از آپارتمان که نور کافی داشته و از نور مستقیم آفتاب در امان باشد جمع آوری و پس از آبیاری نایلونی شفاف بر روی آنها بکشید و سر نایلون را در زیر گلدانها تا کنید به طوریکه حداقل هوا نتواند در آن نفوذ نماید. اینکار حالتی شبیه به تراریوم ایجاد کرده و در نتیجه بخار آب در درون نایلون انباشته می‌شود و به طرف پایین جریان پیدا می‌کند و توسط برگها و ریشه ها دوباره جذب گیاه می‌گردد.

چنانچه گیاهی بزرگ دارید که گلدان آن سنگین بوده و جابجایی آن برایتان مشکل است، قبل از مسافرت آن را آبیاری نموده و کیسه نایلونی شفاف روی آن بکشید. سپس به جای اینکه لبه کیسه نایلونی را در زیر گلدان جمع کنید، در کیسه را به دور انتهای ساقه­ ی گیاه نزدیک لبه­ ی گلدان به صورت ثابت ببندید. در این حالت بخار متصاعد شده از برگها به صورت قطرات آب در جدار نایلون ظاهر شده و مجددا توسط برگها جذب می­ گردد.

2 – روش دیگر این است که تشت یا لگنی پر از آب را روی چهار پایه ­ای قرار دهید و همه گلدانها را در اطراف آن به نحوی بچینید که سطح آب فقط کمی بالاتر از سطح گلدانها باشد و با قرار دادن گلدانهای خالی یا اشیای دیگر در زیر گلدانهای کوچک آنها را با یکدیگر هم سطح نمایید. می­توان برای هر گلدان طنابی از جنس پنبه از داخل آب بر روی خاک گلدان هدایت و طنابها را در سطح خاک گلدان چند رشته نمود. مشخص است که آب از طریق ریسمان ها به راحتی جذب و به­ طور یکنواخت به خاک گلدانها منتقل می­شود.

3 – روش دیگری که می­توانید برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر انجام دهید این است که از یک بطری آب پلاستیکی کوچک استفاده کنید. تعدادی سوراخ کوچک روی درب بطری ایجاد کنید و آن را پر از آب کنید و به صورت وارونه داخل خاک قرار دهید به صورتی که داخل خاک گلدان محکم شود. این حالت مانند آبیاری قطره ­­­ای عمل می­کند و به گلدان شما در طی روزهایی که در سفر هستید آب می­ رساند. دقت داشته باشید این روش برای گیاهانی مناسب است که به صورت مرتب به آبیاری نیاز دارند.

4 – روش دیگر استفاده از سوپر جاذب­ها یا ژل­ های نگهدارنده آب است. می­توانید این ژلهای مخصوص را روی سطح خاک بریزید و آنها را آبیاری کنید تا اشباع شوند. سپس مقدار کمی خاک روی آنها بریزید تا رطوبت آنها خارج نشود. با استفاده از سوپر جاذب­ها گیاهان شما تا چند روز نیازی به آبیاری نخواهند داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *