دسته‌بندی نشده

سفیدک سطحی، پودری یا حقیقی انگور

 سفیدک سطحی یکی از مهمترین بیماری­ های خسارت­زا بر روی درختچه­ های انگور در سراسر کشور می­باشد. در صورت وجود شرایط محیطی مناسب، این عارضه باعث کاهش شدید کمیت و کیفیت محصول و کاهش طول عمر درخت می­شود. این بیماری از بیماری سفیدک دروغین بسیار با اهمیت ­تر می­باشد. در مناطقی با آب و هوای خشک خسارت بیشتری می­زند زیرا رطوبت مانع از جوانه زنی قارچ عامل بیماری می­شود.

این بیماری به شاخه ­های چوبی حمله نمی­کند و به برگ و خوشه و سرشاخه خسارت می­زند. در حالت شدید حاشیه برگ­ها چین خورده بدشکل و ضخیم می­شود.

این بیماری موجب مرگ گیاه نمی­شود اما آلودگی­ های شدید و مکرر این قارچ، موجب ایجاد تنش در گیاه می­شود. این تنش گیاه را ضعیف کرده؛ در نتیجه شرایط برای ابتلا به سایر بیماری­ها و حمله حشرات مساعد خواهد شد. علاوه بر این، پوشیده شدن سطح برگ با پودر حاصل از این قارچ باعث اختلال در فتوسنتز می­شود. این اختلال موجب زرد شدن و کاهش تولید قند در گیاه شده و روی طعم محصول اثر نامطلوبی به جای می­گذارد. اگر شدت آلودگی زیاد شود به نحوی که جوانه ­ها و گل­ها را نیز فرا بگیرد، می­تواند میزان تولید محصول را به صفر برساند.

دمای 20 تا 25 درجه سلسیوس بهترین دما برای رشد و فعالیت این قارچ می­باشد، در دمای 35 درجه متوقف می­شود و در 40 درجه از بین می­رود.

گسترش بیماری بسیار وابسته به دما و آب و هوا می­باشد. انتشار این قارچ به گیاهان توسط آب، باد و حشرات به راحتی صورت می­گیرد. برای جلوگیری از شیوع این بیماری هنگام خریدن نهال، از سالم بودن آن مطمئن شوید. با هرس گردش هوای مناسب را بهبود ببخشید.

گیاهان خود را از ابتدای کاشت تقویت کنید زیرا درختان ضعیف به راحتی به آفات و بیماری­ها مبتلا می­شوند. از وارد کردن هر گونه تنش مانند خشکی، فیزیکی، کمبود موادغذایی جلوگیری کنید. گوگرد یک ماده ضد قارچی قوی است که می­تواند بیماری­های قارچی را از بین ببرد.

گوگرد به دلیل اثرات خوب و قیمت ارزان به مقدار وسیع در تاکستان­ها مصرف می­شود. این ترکیب هم خاصیت پیشگیری کننده و هم معالجه کننده دارد و بیشتر به صورت گل گوگرد و پودر وتابل مصرف می­شود. در مبارزه با این بیماری استفاده از ترکیبات گوگردی در سه مرحله توصیه می­شود.

  • زمانی که شاخه های تازه روئیده در بهار 3 تا 4 برگ روی آن ظاهر شده است. در این نوبت در هر هکتار به طور متوسط 15 تا 20 کیلوگرم گوگرد مصرف می­شود.
  • هم زمان با گلدهی درخت مو و ظاهر شدن سنبله ها در این مرحله 30 کیلوگرم در هر هکتار استفاده می­شود.
  • زمانی که حبه­ ها تازه تشکیل شده ­اند در این زمان 45 کیلوگرم در هر هکتار پاشیده می­شود.
  • در مناطق و یا سالهایی که بیماری شدت زیادی دارد می­توان برای بار چهارم به فاصله 15 تا 20 روز بعد از مرحله سوم سم پاشی کرد.
  • توصیه می­شود مناطقی که آب و هوای خشک دارند از گوگرد استفاده نکرده و به جای آن از سموم زیر که به ترتیب تاثیر شامل توپاس، تریفمین، تری­میدال، آنویل، استروبی و فلینت می­باشند استفاده کنند.
  • همه قارچکش­هاي مذکور تاثیر خوب و رضایت بخشی در کنترل سفیدك حقیقی انگور دارند. تعداد دفعات سمپاشی 3 تا 4 نوبت می­باشد.
  • شروع سمپاشی باید به محض مشاهده اولین نشانه ­هاي بیماري (لکه هاي سفید آردي روي شاخ و برگ) باشد و هنگام صبح یا غروب آفتاب و در شرایط بدون باد و باران انجام شود. باغداران هرساله باید با بازدید مرتب درختان و ردیابی بیماري، به محض مشاهده اولین علامت سفیدك پودري، اقدام به سمپاشی با یکی از قارچکش­هاي مناسبی که ذکر شد نمایند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *