دسته‌بندی نشده

شرایط رشد و نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که نمی توانند نوسانات زیاد محیطی را تحمل کنند و باید داخل آپارتمان و دور از هوای آزاد از آنها مراقبت کرد را گیاهان آپارتمانی گویند.

گیاهان آپارتمانی بسته به میزان تمایل به نور، نیاز آبی، رطوبت هوا، نیاز خاکی و … متفاوت‌اند.

گیاهان آپارتمانی از نظر تمایل به نور  به دو دسته سایه دوست و آفتاب دوست تقسیم می شوند:

گیاهان سایه دوست، گیاهان طالب نور کم هستند مانند دیفن باخیا، پتوس، فیکوس ها و برگ عبائی. گیاهان سایه دوست در آپارتمان باید دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. این گیاهان چنانچه در معرض نور مستقیم خورشید باشند دچار آفتاب سوختگی می شوند. گیاهان آفتاب دوست گیاهانی هستند که به نور نسبتا زیاد تمایل دارند. کاکتوس ها، گل داوودی، بگونیا، میخک، شمعدانی و بنت القنسول جزء گیاهان آفتاب دوست هستند. گیاهان آفتاب دوست در فصل تابستان نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرند و در زمستان باید در مکان های کاملا نورگیر و جلو پنجره های رو به آفتاب قرار بگیرند.

گیاهان از نظر نیاز آبی به سه دسته تقسیم می شود: گیاهان با نیاز آبی زیاد، خاک گلدان این گیاهان همیشه باید مرطوب باشد مانند نخل مرداب و هورتانسیا. گیاهان با نیاز آبی متوسط، خاک گلدان این قبیل گیاهان باید نسبتا مرطوب باشد مانند فیلودندرون، پتوس، نخل زینتی. گیاهان با نیاز آبی کم، این گیاهان به مقدار کم آب نیاز دارند مانند گیاهان گوشتی، کاکتوس ها، سانسوریا.

گیاهان از نظر رطوبت هوا به سه دسته تقسیم می شود: گیاهان طالب رطوبت نسبی بالا، این گیاهان با رطوبت نسبی 75 تا 95 درصد رشد می کنند مانند بنفشه آفریقایی و سرخس ها. گیاهان با رطوبت نسبی متوسط، این گیاهان با رطوبت نسبی 50 تا 75 درصد رشد می کنند مانند برگ بیدی، کلرودندرون، سانسوریا، نخل زینتی و سیکلامن. گیاهان با رطوبت نسبی کم، که در رطوبت 25 تا 50 درصد رشد می کنند مانند کاکتوس ها.

خاک گلدان گیاهان آپارتمانی امری مهم در پرورش و نگهداری این گیاهان است. خاک گلدان دارای باکتری و قارچ های مختلفی است که ممکن است برای بعضی از گیاهان خطرناک باشد بنابراین ضدعفونی خاک ضروری است. اسیدیته خاک به صورت غیرمستقیم بر رشد گیاهان آپارتمانی تاثیرگذار است. pH مورد نیاز خاک گیاهان زینتی باید بین 4 تا 7 باشد. بهترین خاک جهت رشد گیاهان آپارتمانی خاکی است که ترکیبی از خاک سنگین و سبک است. وضعیت خاک از نظر زهکشی گلدان مهم است چون جمع شدن آب در ته گلدان سبب لجنی شدن خاک می شود و فعالیت ریشه محدود می شود، بنابراین گلدان مناسب با گل شما و همچنین خاک مناسب برای گلدان امری ضروری است فروشگاه اینترنتی کشاورزی دشت سبز عرضه کننده انواع گلدانهای پلاستیکی و بستر کشت های مناسب برای انواع گلها می باشد.

سازگاری گیاه با محیط جدید:

هنگامی که گیاه را از گلفروشی و یا گلخانه به آپارتمان منتقل می کنیم تا مدتی طول می کشد تا با محیط جدید سازگار شود. با دستورالعمل های زیر می توانید گیاه را با شرایط جدید سازگار کنید:

در هفته اول حتما گیاه بسته به نیاز آبی آن آبیاری شود تا گیاه بتواند کمبود آبی خود را جبران کند.

گلدان را در روزهای اول در دمای نسبتا خنک نگهداری کنید.

از تابش مستقیم نورخورشید به گیاه خودداری کنید حتی اگر گیاه نور دوست باشد زیرا نور زیاد سبب نیاز آبی بیشتری در گیاه می شود.

از دادن کود تا سه ماه بعد از خرید گیاه خودداری کنید زیرا به دلیل تغییر شرایط محیطی رشد گیاه کم شده و گیاه به عناصر غذایی کمتری نیاز دارد، بعد از دوره ی سه ماهه می توانید از کود کامل که حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه است استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *