باغداری

نقش عنصر منگنز بر رشد گیاهان

💥 نقش عنصر منگنز بر رشد گیاهان

✨نقش ریز مغذی منگنز درگیاه، مشارکت آن در سیستم‌های ترکیبی است. منگنز در واکنش‌های انتقال الکترون در گیاه دخالت دارد و در تولید کلروفیل نیز نقش دارد. گیاهان حساسیت متفاوتی نسبت به کمبود منگنیز از خود نشان می‌دهند. سیب زمینی، غلات و درختان میوه بیشترین حساسیت را نسبت به کمبود منگنز از خود نشان می‌دهند. مانند آهن و سایر عناصر گروه فلزهای سنگین، منگنز همراه با سایر فلزها در فعال سازی آنزیم‌های متعددی که با متابولیسم کربوهیدرات‌ها، واکنش‌های فسفریل شدن و چرخه ی اسید سیتریک سر و کار دارند، اثر دارد.

🔺شایع‌ترین علامت کمبود منگنز کلروز بین رگبرگی در برگ‌های جوان است که در آن برگ رنگ‌پریده یا زرد می‌شود درحالی‌که رگبرگ‌ها سبز می‌مانند.
🔺 در صورت کمبود منگنز، لبه‌های برگ نیز ممکن است سبز باقی بمانند.
🔺 برگ‌ها همچنین ممکن است لکه‌های تیره یا نکروزه پیدا کنند.

🔺کمبود منگنز به شدت بر رشد تأثیر می‌گذارد، ریشه‌ها، شاخساره‌ها و برگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همچنین منجر به کاهش اندازه کلی گیاه می‌شود.

✨منگنز در فرآیندهای مختلفی ازجمله تشکیل کلروفیل، فتوسنتز، تنفس و تقسیم سلولی در گیاهان نقش دارد. از نظر علل کمبود منگنز، pH نادرست و عدم تعادل مواد مغذی محتمل‌ترین مقصران هستند.
✨ با این‌حال، وجود آهن بیش‌ازحد در محیط رشد شما نیز می‌تواند باعث کمبود منگنز شود، زیرا ممکن است دسترسی گیاهان شما به منگنز را تحت تأثیر قرار دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *