کود

کود پاشی و چالکود در زمستان

از مهمترین اصول در باغداری، می­توان به کوددهی زمستانه اشاره کرد. درختان مثمر و درختانی که محصول دهی دارند نیاز بالایی به کوددهی زمستانه دارند. زمستان بهترین فرصت برای تغذیه و اصلاح خاک هست که  مهمترین علت آن خواب بودن ریشه ­های درختان در این فصل می­باشد. در واقع، چالکود بهترین روش برای کوددهی زمستانه می­باشد.

چالکود موجب آماده شدن کود در زیر خاک برای تغذیه درخت در اول فصل رشد آن می­شود. کارآیی مصرف کود در این روش بسیار بیشتر از پخش کود به صورت سطحی است. جذب بهتر کود توسط ریشه، تهویه بهتر و نیز نفوذ بهتر آب از طریق چاله ­های ایجاد شده اطراف ریشه درخت از مزایای این روش  هستند در روش کوددهی سطحی بخش زیادی از کود توسط ذرات سطحی خاک جذب و تثبیت می شود، در صورتیکه در روش چالکود ریشه درخت مستقیم با مواد کودی ارتباط داشته و عناصر مغذی را جذب میکند. دقت کنید که درزمان ایجاد چالکود درخت باید در خواب کامل باشد (بعد از خزان درخت تا یک ماه قبل از بیدار شدن آن).

برای چه درختانی باید چالکود در نظر گرفت؟

چالکود را برای همه درختان می­توان در نظر گرفت،  اما درختانی که در سال جاری دچار زردی و نکروز شده ­اند و همچنین درختانی که اصولا نیاز غذایی بیشتری نسبت به سایر درختان دارند در اولویت هستند.

روش چالکود مخالفانی هم دارد که یکی از دلایلی که برای رد آن بیان می­کنند، حذف شدن بخش زیادی از ریشه است. و بیان اینکه منطقه‌ای از ریشه که قطع شده است، جایگاه مناسبی برای ورود و انتقال بیماری‌ها و ناحیه‌ای برای شروع پوسیدگی خواهد بود. در صورتیکه چالکود در محل مرز سایه انداز درخت انجام می­شود جایی که ریشه­های تغذیه کننده قرار دارند نه ریشه های نگهدارنده.

زمانی که درخت خواب است ریشه های تغذیه کننده وجود ندارند و لذا می توان با حفر چاله در محل مرز سایه انداز اقدام به کوددهی کرد و چالکود به ریشه آسیب نمی­رساند زیرا حفر چاله در زمان بیدار شدن درخت به ریشه ­ها آسیب می­رساند.

در یک ترکیب چالکود مناسب بهتر است که عنصر نیتروژن در کمترین مقدار خود و عناصر پتاسیم و فسفر درصد بیشتری را شامل شوند. زیرا میزان زیاد نیتروژن ممکن است سبب گل ریزی، میوه ریزی و حتی بیدار شدن خارج از فصل درخت در فصل زراعی بعدی شود. می­توان نیترات پتاسیم، نیترات آمونیوم، نیترات کلسیم ، سولفات آهن، سولفات روی، سولفات پتاسیم و مواد حاوی فسفر از جمله سوپرفسفات ساده و تریپل در ترکیب چالکود استفاده کرد. میزان، زمان و روش مصرف کود در کاشت محصولات مختلف، متفاوت هست.

شیوه چالکود:

کودپاشی و چالکود در زمستان

چاله در نزدیکی تنه درختان ( در یک سوم قسمت انتهای سایه انداز ) حفر می­شود. زیرا  بیشتر ریشه­ های جوان و فعال  در آن منطقه قرار می­گیرند و ریشه ­های جوان و فعال توانایی بیشتری در جذب آب و عناصر غذایی نسبت به ریشه­ های اصلی و قطور درختان دارند. قطر چاله ها بهتر است بین ۳0 تا ۵0 سانتی متر باشد. محل چاله باید در جایی باشد که حتماً آب آبیاری آن را خیس کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *